KARATAY BELEDİYESİ, ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ’NİN ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

  • 2020-10-21

KILCA: DOĞAL KAYNAKLARIMIZI HALKIMIZIN VE EKONOMİMİZİN FAYDASINA KULLANIYORUZ

Karatay Belediyesi, jeotermal enerjinin farklı alanlarda kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik çalışma yapan Türkiye Enerji Kentler Birliği’nin Olağan Meclis Toplantısı’nda, yapılan oylamayla birlik üyeliğine seçildi. Karatay Belediye Başkan Hasan Kılca, belediye olarak jeotermal ve yenilenebilir enerji başta olmak üzere bugüne kadar birçok önemli işe imza attıklarına vurgu yaptı. Hasan Kılca, geçtiğimiz hafta hizmete giren Karatay Termal Tatil Köyü’nün de bu alanda önemli bir örnek teşkil ettiğinin altını çizerek, “Konya ve Karatay’ımızın sahip olduğu her türlü doğal kaynağı daha etkin ve verimli kullanmak, bunu halkın ve ekonominin faydasına çevirmek için gereken katkıyı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Önceki adı Jeotermal Enerji Kaynaklı Belediyeler Birliği olan Türkiye Enerji Kentler Birliği'nin 2020 Yılı Olağan Meclis Toplantısı, Ankara’da geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda birlik başkanı olan Osman Zolan’ın başkanlığındaki toplantıda, birliğin 2019 dönemi çalışmaları ile yeni dönem hedefleri masaya yatırıldı. Jeotermal kaynağa sahip üye belediyelerin katıldığı toplantıda, oylama ile yeni üyeler de seçildi.

KARATAY BELEDİYESİ ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ’NE ÜYE SEÇİLDİ

Programa Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da katıldı. Sahip olduğu jeotermal ve daha birçok yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra geçtiğimiz hafta yapımını tamamlayarak vatandaşın hizmetine sunduğu Karatay Termal Tatil Köyü projesiyle de adından söz ettiren Karatay Belediyesi, toplantıda yapılan oylama sonucunda Türkiye Enerji Kentleri Birliği’nin yeni üyesi olarak seçildi.

BAŞKAN KILCA: KARATAYIMIZ, JEOTERMAL KAYNAKLARIN KULLANIMI VE TURİZMİ KONUSUNDA ÖNEMLİ DAHA BİRÇOK İŞLER YAPACAK

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; birliğin, yenilenebilir enerji kaynaklarının en verimli ve çevreye duyarlı şekilde kullanımıyla yerel kalkınmaya, ekonomiye ve istihdama katma değer sağlayacak hale getirmeyi amaçladığını hatırlatarak bu konuda Karatay Belediyesi’nin de kıymetli çalışmalarının bulunduğuna vurgu yaptı.

Başkan Hasan Kılca, “Dünya nüfusu arttıkça doğal kaynaklar da buna paralel olarak azalıyor ve enerji ihtiyacı artıyor. Bu bağlamda doğanın korunması, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakılması bağlamında herkese önemli görevler düşüyor. Belediyeler olarak bizler de bu konuda bugüne kadar önemli projelere imza attık. Son yıllarda ülkemizin genelinde olduğu gibi Karatay Belediyemiz de gerek belediye ihtiyaç duyduğumuz enerji ihtiyacının karşılanması gerekse de çevremizin korunması amacıyla yenilenebilir enerji ve jeotermal alanına yöneldik. Bu kapsamda da geçtiğimiz yıl 5.8 milyon liraya mal ettiğimiz Güneş Enerji Santralimizle belediyemize ait bütün bina, park ve tesislerin tükettiği tüm enerjiyi karşılamış oluyoruz. Yine geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un da teşrifleriyle Karatay Belediyesi olarak tamamen kendi kaynaklarımızla yapımını tamamladığımız Karatay Termal Tatil Köyü’müzü de vatandaşımızın hizmetine sunduk. Bu projemizi çok önemsiyoruz zira ülkemiz, jeotermal kaynaklar bakımından son derece zengin. Bu projenin Konyamızın ve Karatayımızın gerek ekonomisi, gerek sağlık turizmi ve gerekse de istihdamına yönelik çok önemli bir yatırım olduğuna inanıyoruz. Bu projemizi gelecek dönemlerde daha da geliştirerek ve çeşitlendirerek çok daha büyük başarılar elde edeceğimizi düşünüyorum. Bu vesileyle Türkiye Enerji Kentleri Birliği’nin Olağan Meclis Toplantısı kapsamında yapılan seçimlerde bizleri üyeliğe seçen Birlik Başkanımız ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan başta olmak üzere tüm üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.