KARATAY’DA HEDEF “SIFIR ATIK”

  • 2020-06-11

KILCA: KARATAY’IMIZIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ

Türkiye genelinde çöp ayrıştırma ve atıkların ekonomiye geri dönüşümünü sağlamak amacıyla devam ettirilen “Sıfır Atık Projesi” Karatay Belediyesi tarafından başarıyla sürdürülüyor. “Karatay’da sıfır atık” hedefi kapsamında, Karatay Belediyesi, ilçenin özellikle yoğun ve işlek 30 noktasına kağıt, karton, plastik, cam, metal ile kompozit gibi geri dönüşümü olabilen atıkların konduğu “Atık Geçici Depolama Üniteleri” yerleştirdi.

Son yıllarda tüm dünya genelinde doğal kaynakların azalması, var olan kaynakların korunamaması veya israf edilmesi, doğaya ve insana zarar veren atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi konusunu daha da önemli bir hale getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”, ülkemizde hammadde ve enerji israfın önüne geçilmesi konusunda önemli bir mesafe almasını sağladı.

İLÇENİN 30 İŞLEK NOKTASINA ATIK GEÇİCİ DEPOLAMA ÜNİTELERİ YERLEŞTİRİLDİ

Karatay Belediyesi de “Sıfır Atık Projesi”nin başladığı günden bu yana önemli uygulamalara imza atarak geri dönüşüm konusunda önemli katkılar sağladı.

Kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi ve atıkta geri kazanımın sağlayarak ülke ekonomisine fayda sağlamak amacıyla bir projeyi daha hayata geçiren Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, ilçenin özellikle yoğun ve işlek 30 noktasına kâğıt, karton, plastik, cam, metal ile kompozit gibi geri dönüşümü olabilen atıkların konduğu “Atık Geçici Depolama Üniteleri” yerleştirdi.

KARATAY BELEDİYESİ “SIFIR ATIK” VE GERİ DÖNÜŞÜME BİR BAŞKA ÖNEM VERİYOR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, sonu uygulamalarının ilçede ortaya çıkan her bir atığın geri dönüşüme kazandırılmasını amaçladıklarını dile getirerek bugüne kadar titizlikle devam ettirdikleri “Sıfır Atık Projesi”ne kıymetli bir katkı sunacağını söyledi.

Başkan Hasan Kılca, “Doğal kaynakların korunması, israfın önlenmesi ve var olan kaynakların daha verimli kullanımı günümüzde önemi. Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın başlattığı “Sıfır Atık Projesi” de bu bağlamda oldukça başarılı bir şekilde yürüyor. Ülke genelinde yapılan ‘Sıfır Atık’ bilgilendirmeleri ve pek çok proje sayesinde vatandaşlarımızda güzel bir bilinç oluştu. Karatay Belediyesi olarak bizler de bu projeye başından beri destek veriyoruz. Bugüne kadar sıfır atık ve geri dönüşüme dair birçok önemli projeyi de hayata geçirdik. Şimdi de ilçemizde özellikle hem vatandaşlarımızın hem de esnafımızın yoğun olarak kullandığı 30 işlek noktaya ‘Atık Geçici Depolama Üniteleri’ yerleştirdik. Amacımız, kaynakların daha verimli kullanılması, atık miktarının azaltılması ve en önemlisi de çöp olarak görmediğimiz atıkların ekonomiye ve kullanıma geri kazanılmasıdır. Böylece hem vatandaşlarımızın hem de Karatayımızın geleceğine sahip çıkıyor ve yarınlarımıza temiz bir dünya bırakmış oluyoruz. Bu konuda bizlere her zaman destek olan hemşehrilerime de ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.