KARATAYLILARDAN “GELECEĞİNİ ÇÖPE ATMA” PROJESİNE TAM DESTEK

  • 2020-12-03

HASAN KILCA’DAN VATANDAŞLARA GERİ DÖNÜŞÜM TEŞEKKÜRÜ

Doğal kaynaklar ve çevrenin koruması, kaynak israfının önlenmesi ile evlerin yarı sıra işyerlerindeki atıkların dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması amacıyla Karatay Belediyesi tarafından yürütülen “Geleceğini Çöpe Atma” projesi, Karataylılar da tam destek veriyor. Daha temiz ve yaşanabilir bir Karatay için geri dönüşüm ve “Sıfır Atık” projelerini çok önemsediklerini söyleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, projelerine vatandaşların da katılmalarının kendilerini çok mutlu ettiğine vurgu yaptı. Başkan Hasan Kılca, “Projemize ilgi gösteren Karataylı hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum. Bu katkılarla inşallah gelecek nesillerimize çok daha temiz ve güzel bir Karatay bırakacağız” dedi.

Gelecek nesillere daha yeşil bir Karatay bırakmak için çalışmalarına hız veren Karatay Belediyesi; çevre bilincinin topluma yansıması, daha temiz bir Karatay oluşturulması amacıyla yürütülen “Geleceğini Çöpe Atma” projesine devam ediyor.

Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve vatandaşların da bilgilendirilerek farkındalık oluşturmayı hedef alan proje sayesinde bugüne kadar hem binlerce ağacın kesilmesinin önüne geçildi hem de toplanan atıklar dönüştürülerek ekonomiye geri kazandırıldı.

KARATAYLILARDAN ÜLKE EOKONOMİSİNE “GERİ DÖNÜŞÜM” KATKISI

Proje kapsamda Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, önce “Geleceğini Çöpe Atma” projeyle ilgili vatandaşlara bilgilendirici ilan ve broşürler dağıtarak geri dönüşümle ilgili olarak bir farkındalık oluşturuyor. Daha sonra ise ekipler, sitelere ve işyerlerine atıkların toplanacağı mavi poşet, geri dönüşüm kutuları ve kafesler dağıtıyor. Vatandaşlarca toplanan atıklar rutin olarak toplanıyor ve söz konusu atıklar geri dönüşüm tesislerinde ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılıyor.

Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, vatandaşa evlerinde ve iş yerlerinde hem broşür ve el ilanlarıyla eğitimleri veriyor hem de vatandaşa mavi poşet dağıtarak Karataylıların geri dönüşüme katılmaları sağlanmış oluyor. Bu kapsamda Karatay Belediyesi’nin projesine vatandaşlar da tam destek vererek ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

36 BİN 650 AĞACIN KESİLMESİ ÖNLENDİ

Gerçekleştirilen söz konusu projenin yanı sıra “Sıfır Atık” çalışmaları kapsamında Karatay Belediyesi, 2020 yılı içerisinde toplamda 4 milyon 17 bin ton atık topladı. Toplanan atıklar sayesinde ise 2020’de 36 bin 650 ağacın kurtarılmasını sağladı. Yine 2020’de 25 bin 205 litre yakıt tasarrufu sağlanırken 6 milyon 650 kw enerji tasarrufu sağlandı ve 112 bin 750 metreküp de su israfının önüne geçildi.

HEMŞEHRİLERİMİZİN DESTEĞİ BİZLERİ MUTLU EDİYOR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; nüfus artışı, teknolojik gelişmeler ve yaşam koşullarının değişmesiyle ortaya çıkan aşırı tüketimin çevre kirliliği ve enerji tüketiminin artışına neden olduğuna vurgu yaparak bu durumun önüne geçilmesi amacıyla ülke genelinde birçok proje yürütüldüğünü söyledi.

Bu kapsamda Karatay Belediyesi olarak da “Sıfır Atık” ve geri dönüşüme dair çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini söyleyen Başkan Hasan Kılca, “Geleceğini Çöpe Atma” projesini de bu bağlamda önemsediklerinin altını çizdi.

Hasan Kılca, “Bu projemiz sayesinde belediye olarak yürüttüğümüz geri dönüşüm çalışmalarımıza vatandaşlarımız ve esnafımızı da dahil etmiş oluyoruz. Projeyle hem hemşehrilerimizi dağıttığımız broşürlerle bilgilendirerek bir farkındalık oluşturuyoruz hem de bu konuda vatandaşlarımızın da fikirlerini alarak birlikte önemli aşamalar kat ediyoruz. Bu kapsamda ilçemizdeki siteler ile işyerlerine mavi poşet, geri dönüşüm kutuları ve kafeler vererek atıkların yerinden toplanmasını sağlıyoruz. Ekiplerimiz düzenli olarak bu atıkları toplayarak tesislerde ayrıştırmasını ve geri dönüşümünü sağlamış oluyorlar. Bu projemize Karataylı hemşehrilerimiz de projemize destek veriyor. Bu vesileyle büyük hassasiyet gösteren ve destek olan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Karatay Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Amacımız gelecek nesillere daha yeşil, daha temiz ve çok daha güzel bir Karatay bırakmak” ifadelerini kullandı.

KARATAYLILARDAN KARATAY BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

Öte yandan vatandaşlar ve esnaflar da Karatay Belediyesi tarafından yürütülen “Geleceğini Çöpe Atma” projesi için Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür ettiler. Karataylılar, “Daha önce kağıt, cam veya plastik atıklarımızı çöpe atıyorduk. Karatay Belediyesi bu projeyi başlatınca bizim de katkımız olsun dedik ve geri dönüşüm malzemelerini bizlere verdikleri poşet ve kutularda biriktirmeye başladık. Bu sayede de toplanan atıklar, dönüştürülerek ekonomiye yeniden kazandırılıp israfın da önüne geçilmiş oluyor” dediler.